פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מה ראיתי בIEM וצריך לקרות בארץ

   אירוע מושקע, אלפי אנשים, הפקה מפוארת. אם זה יכול לקרות בפולין, אין שום סיבה שאירוע גיימינג מפואר כזה לא יקרה גם כאן

   לאחרונה יצא לי להשתתף באחד מאירועי הESPORT המערביים הגדולים של השנה, נסעתי לצפות ולסקר את תחרות IEM שכללה מקצים בCS:GO, סטארקראפט והירוז אוף דא סטורם, מה שראיתי שם חוץ מאירוע מושקע ביותר היה הרבה מאוד דברים שפשוט לא קורים בארץ בשביל שנוכל להינות מאירועים כאלה גם אצלנו, פולין הרי, היא גם לא מובילה בתרבות הגיימינג והם זוכים להינות מתחרויות כאלה, אז למה אנחנו לא?

   תחרות ה-IEM (מערכת וואלה! NEWS , IGN)
   (צילום: IGN)

   ההצגה לא נגמרת

   הדבר הראשון שהכה בי היה כמות התוכן בIEM. לא משנה מה הייתה השעה ביום היה משחק שיכולתי ללכת לראות מפתיחת השערים ועד סגירתם. זה שינוי שאני מצפה לראות מהמארגנים של האירועים האלו, אירועים בחנויות "גיקיות" בקניונים הם לא הדרך לאירועי esport רציניים, להפך. אירועים כאלה משאירים מתחרים רציניים מחוץ לסצנה שלנו וגורמים לכל אדם שרואה אותם מרחוק ולא מכיר את המשחק לחשוב שמדובר, במקרה הטוב, ביום כיף שכמה חברים ארגנו יחדיו ולא כמו אירוע ספורט.

   תחרות ה-IEM (מערכת וואלה! NEWS , IGN)
   (צילום: IGN)

   הסצנה בארץ זקוקה לאירועים גדולים ומכובדים יותר, אולי אפשר לשלב אותם באירועים קיימים בשביל ליצור עוד תוכן, אחת הנקודות החזקות של IEM היו שכשרציתי לגוון יכולתי לצאת מהאולם ולהשתתף בכנס גיימינג לכל דבר, אם נוכל בתור התחלה להנחיל אירועי ESPORTS בכנסי גיימינג או כלל כנסי תרבות גיקית זה יכול להיות מה שיתן להם את הקהל שהם צריכים ואת ההרגשה של התוכן שחסרה כל כך בתחרויות שקורות היום. אירועים גדולים, גם אם הראשון בהם יתקל בקשיים, יעוררו סצנה בארץ שתעודד שחקנים רציניים ויכולים ליצור בית לתרבות הESPORTS שכבר יש לנו בארץ אבל זוכה ליחס מזלזל. זה יהיה קשה אבל זה כדור שלג שעלינו להתחיל לגלגל. אני יודע מה אתם חושבים, אי אפשר לארגן שום דבר גדול יותר- אבל זה לא נכון, למשחקים כמו LOL כבר יש סצנה סמי-תחרותית בארץ והם אפילו עושים את זה נכון, אבל מתקשים למצוא ספונסרים רציניים, מה שמביא אותי לנקודה הבאה.

   אם הופעת ואין קהל, האם הופעת?

   אנחנו, הקהל, צריכים להיות פתוחים יותר לסצנת הESPORTS הישראלית. אנחנו לא יכולים לצפות לאירועים ברמה של ESL כל עוד אנחנו לא מוכנים לטפח את הסצנה כשהיא קטנה. קהל מביא ספונסרים וספונסרים מביאיפ כסף, מה שתורם לאירועים מגניבים יותר לצופים, שימשכו שחקנים טובים יותר ויהפכו למעניינים יותר ויותר, רואים איזה מעגל מגניב התחלנו רק מלהכנס לסטרים של טורניר גיימינג ישראלי? עכשיו צריך ממש לעשות את זה.

   עלינו להיות מוכנים לראות או אפילו לקנות כרטיסים לאירועים קטנים יחסית ולהביע את הרצון שלנו לאירועים נוספים כאלה. אירועי הארת'סטון רבים מתארגנים מידי כמה חודשים וזוכים לתשומת לב גדולה יחסית לגיימינג ישראלי אבל לא לשום גיבוי כי אף אחד לא מוכן לצפות בהם, לא כי המשחקים לא טובים או הקאסטרים לא מעניינים אלא כי לרובנו יש סטיגמה נגד ESPORT ישראלי שצריכה לצאת מהראש שלנו, לכו לראות סטרים בעברית, יש מלא דברים מגניבים. והחלק הכי טוב הוא שככל שתראו יותר כאלה, יהיו יותר כאלה ויותר מוצלחים גיימינג בארץ הוא כבר נושא מאוד פופלארי, כמעט בכל בית בארץ נחה קונסולה וערימת משחקים, אם באמת היינו מוכנים לעשות את זה, כבר יכלה להיות כאן סצנת ESPORT מדהימה, אבל אנחנו מעדיפים לראות סטרימים באנגלית כי הם כבר מושקעים. אז אני אומר לא, זה הזמן שלנו להיות חלוצי ESPORT ולהפעיל סטרים ישראלי, אולי אפילו לקנות כרטיס או להירשם לאירוע גיימינג תחרותי.

   בIEM לא רק שהאולמות היו מלאים עד אפס מקום, גם הכנס שבחוץ היה, עוד אחד מהדברים שגרם לקטוביץ' להפוך מעיירה אירופאית שקטה למרכז עולמי לגיימינג, גם אם רק לכמה ימים ואני לא רואה שום סבה שזה לא יקרה בתל אביב.

   תחרות ה-IEM (מערכת וואלה! NEWS , IGN)
   (צילום: IGN)

   בעזרת פיתוח של הסצנה, שלא צריך לבוא רק מצד הקהל אבל בהחלט מונחת עלינו אחריות. בארני ברנס, אחד מהאבות המייסדים של "רוסטר תית'" דיבר על נושא דומה פעם ואמר ש"אם לא מוכרים לך שום דבר, אתה מה שמוכרים", הוא אמר את זה כהשוואה לכוח של קהל, ברגע שמספיק אנשים מוכנים להתעניין במשהו תשומת הלב שלהם נהיית לא רק תומכת ומהנה בשבילם אלא גם בעלת שובי ממשי לסצנה ולספונסרים, ועם ספונסרים כאמור באים פרסים, בנוגע לכך אני רוצה להוסיף את הנקודה הבאה.

   לחם לגיימר הESPORT הישראלי

   אנחנו זקוקים לפרסים רציניים, הדרך היחידה לפתח סצנה אמיתית של ESPORT היא לתת לגיימרים אפשרות אמיתית להרוויח מהניצחון בתחרויות האלו, שוב, אני מבין שמדובר בשלב בתוך תרשים זרימה בלי נקודת התחלה פשוטה, אבל עלינו להתחיל אותו איפהשהו, ברגע שנסכים לראות ולהצטרף לאירועים האלו, הפרסים יגיעו מיד אחרינו, ואיתם שחקנים טובים יותר שישחקו ברמה גבוה יותר כשיש משהו יותר מכבוד על הכפיים, תהילה אמיתית, מוחשית. בזמן סדרת הירוז אוף דא סטורם בIEM אמר השדרן "grubby" שהוא תמיד ראה שאמריקאים צריכים כסף כדי להיות טובים בESPORT, אני חושב שזה נכון גם לישראלים, בלי פרסים רציניים הישראלים לא יכנסו לESPORTS.

   תחרות ה-IEM (מערכת וואלה! NEWS , IGN)
   (צילום: IGN)

   בIEM האירועים המרכזיים שחקו על בריכת פרסים של 250,000 דולר, אני לא מצפה לדברים כאלה בקרוב, אפילו לא בעוד מספר שנים, אבל זו הדרך להפוך את הESPORT לספורט, ולא לתחביב, אם תראו את התמונות, הסרטונים או כתבת הסיכום שפרסמנו מIEM תוכלו לראות מה בריכת פרסים כזו יכולה לעשות לאירוע, רמת הלחץ והסיכון שהשחקנים משחקים תחתיה בשלב הזה, היא מה שמביא את הרמה הזו של חוויתיות למשחקים והיא מה שגורם לשחקנים לעשות כל מה שהם יכולים ולקהל להעריך את זה.

   קריאה לפעולה

   שחקנים-תרשמו לאירועי גיימינג, ותביאו איתכם חברים, בדיוק כמו שאנחנו עושים לפסטיבלים או כנסים אחרים, האחריות להרחיב את הקהל היא עלינו. מארגנים- עליכם להשקיע באירועים ולהאמין בקהל, לגרור ספונסרים אחריכם ולהביא פרסים רציניים למנצחים בשביל באמת לעודד תחרות. אנחנו יכולים לחיות בבירת ESPORTS, הקהל כבר נמצא כאן אבל הוא רדום, ישראל מאוד אוהבת גיימינגו וזה הזמן לעבור לשלב הבא.

   אירוע GAME IN PRO יתקיים בקרוב, אני מעודד אותכם להירשם לתחרויות ולקנות כרטיסי צופה,במיוחד להשתתף בהגרלה שלנו לכרטיסים, זה הזמן לתת לESPORT ישראלי התחלה מהירה, ההזדמנות שלנו להפוך את ESPORTS לנחלתנו בדיוק כמו שעשינו עם ספורט רגיל וכמו שעשינו עם גיימינג בשנים האחרונות.