פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   ביקורת - SKYRIM VR

   מכל המשחקים עד כה - Skyrim VR עושה את זה בצורה הטובה ביותר. להיות בעולם פתוח, מלא הרפתקאות ב-VR מדגיש כיצד משחקי VR אחרים מוגבלים

   אם במהלך התואר הראשון שלי הייתי משקיע את אותם שעות שהשקעתי ב-The Elder Scrolls IV: Oblivion הייתי מסיים מצטיין דיקן, אבל הייתי חייב להיות ראש קהילת הערפדים או משהו שכזה ומודה שמעולם לא סיימתי את המשחק. ואז, לפני 7 שנים, יצא The Elder Scrolls V: Skyrim ונשבעתי לא לשחק בו בשביל שיהיה לי חיים ושאסיים את התואר השני.

   במהלך השנים יצאו מספר גרסאות, שיפורים גרפיים, קונסולות נוספות ועכשיו המשחק יצא בגרסת VR לפלייסטיישן. הפעם, עבדכם הנאמן לא יכל לסרב באמת ונשברתי, אני מודה, נשברתי, כשאני אומר נשברתי, תיכף תבינו למה.

   חשוב לציין, זו לא ביקורת על המשחק, הציונים שלו גבוהים בכל גרסה ובצדק, מדובר במשחק שלדעתי לסיים אותו דורש חיים שלמים. כאן אני מבקר האם גרסת המציאות המדומה מצדיקה לשחק בו מחדש או לשחק בו לראשונה.

   SKYRIM VR (יח"צ , IGN)
   מתוך "Skyrim" (צילום: יח"צ)

   אז נתחיל בשלילי - אחרי ההתלהבות של חידוש המשחק לפלייסטיישן 4 ושיפור הגרפיקה בצורה משמעותית, ועל מנת שהעולם של Skyrim יעבור למציאות המדומה ויעבור חלק, היה צורך להוריד את הרזולוציה. אפשר לשים לב לירידה ברמה הגרפית בהתחשב במשחקים אחרים של הקונסולה הנוכחית של הפלייסטיישן וגם המחשק עצמו בגרסתו הרגילה. אבל אם אתם רוצים להיכנס לעולם של Skyrim ב-VR, זהו מחיר שאפשר לשלם.

   עכשיו, כשסיימתי לדבר על השלילי, נעבור לחיובי. בין אם שיחקתם בעבר ב-Skyrim ובין אם לא, החוייה היא מדהימה. המשחק בגרסה הזאת מאפשר להתהלך בעולם נורדי ולחוות אותו בהרגשה כמעט אמיתית. לעמוד על קצה של מפל מול מסך הטלוויזיה לא משתווה להרגשה המדומה שאתם ממש על קצה המפל מסתכלים למטה.

   את המשחק אפשר לכוון לתנועה שנוחה לכם לשחק בה. אפשר לשחק עם השלט הרגיל או עם בקרי ה-Move. אישית, אני מעדיף את ה-Move להרגשה אמיתית יותר. אם תחזיקו חרב ומגן או חץ וקשת, לדעתי גם אתם תעדיפו את ה-Move. אם מערכת העיכול שלכם מאפשרת לכם, אתם יכולים לנוע באופן חופשי או אם לא אז תוכלו לשגר את עצמכם מנקודה לנקודה. אני מודה שהיכולת לשגר קצת מרמה את המשחק ואת החוויה, שיגור כזה מאפשר להגיע למקומות רחוקים שבהליכה לא הייתם מגיעים אבל מצד שני, אני לא אוהב את הרגשות הבחילה הנוראיות שתנועה חופשית עלולה ליצור. אם יש לכם מערכת עיכול חזקה, לכו על תנועה חופשית.

   תבינו, אני החלטתי לא לתת לעצמי יותר משעה ביום לחיות בתוך עולם ה-Skyrim במציאות מדומה. כי אם לא מספיק שלמשחק הזה יש תוכן שיכול להספיק ל-10 משחקים, הגרסה הזאת מגיעה עם התוכן הנוסף (DLC) כבר בתוכה. אני שעות בתוך המשחק וממזמן נטשתי את הסיפור המרכזי לטובת הסתובבות וחיפוש הרפתקאות בעולם הפתוח.

   SKYRIM VR (יח"צ , IGN)
   מתוך "Skyrim" (צילום: יח"צ)

   אנסה להסביר את זה ככה, בכל משחק בגרסה רגילה, להיכנס לפאב ולשמוע את האנשים מדברים או את הלהקה שרה, זה לא כזה מעניין. כשנכנסתי לפאב ב-Skyrim VR מצאתי את עצמי יושב בפינה ופשוט מקשיב לזמר ששר על איזה מקרה גבורה, כאילו הייתי בפאב עצמו. באמת שחשבתי להביא לעצמי בירה ופשוט להנות מהזמן שלי בפאב הוירטואלי.

   הסאונד דרך אגב לא שונה, דווקא השתפר, אם יש אנשים שמדברים בקומה מעליכם, אתם תשמעו בדיוק איפה שהם וזאת הרגשה ושימוש חשוב בחוש השמיעה שאי אפשר לקבל מחוץ למציאות המדומה.

   פסק הדין

   לאחר שעות רבות במשחק אני בהחלט מבין שהעתיד של משחקי הוידאו הוא עכשיו. אני חושב שאחרי החוויה של Skyrim VR, אני מצפה מכל משחק להיות מוכן גם ל-VR. החוויה ב-VR מביאה משחקים לרמה אחרת של חוויה ובאמת גורמת לך לחיות במציאות מדומה. מכל המשחקים עד כה - Skyrim VR עושה את זה בצורה הטובה ביותר. להיות בעולם פתוח, מלא הרפתקאות ב-VR מדגיש כיצד משחקי VR אחרים מוגבלים. הירידה ברמת הגרפיקה היא נסלחת ולעיתים נשכחת כאשר מניפים את היד הוירטואלית לפגוע באש וברקים במפלצת שמולך.