פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   GOD OF WAR נבנה מחדש על מנת להציג את בגרותו של קרייטוס

   סתמן שבמשחק החדש, מה שהשתנה הכי הרבה הוא מערכת הקרבות. כבר לא נילחם בצורת ה-Hack n' Slash האופיינית לסדרה, אלא יותר משהו מסגנון The Last of Us או אפילו Dark Souls

   GOD OF WAR (יח"צ , IGN)
   god of war (צילום: IGN)

   כשאני חושב על סדרת God of War, כמה זכרונות קופצים לי לראש: לזרוק אויבים באוויר, לעשות קומבואים מסובכים, למעוך את מקשי הפלייסטיישן ברגע שהסמל שלהם מופיע על המסך כאילו החיים שלי תלויים בכך, לראות את דם האויבים שלי שפוך על הרצפה כשהגופות שלהם נופלות אחת אחרי השניה. אבל הכי מהכל - להתמודד מול אלים וטיטאנים מיתולוגיים, עצומים בגודלם, ולקרוע להם את הצורה. עכשיו, אחרי שהזמן חלף לו מהמשחקים הקודמים בסדרה, אני מרגיש מעט כמו קרייטוס במשחק החדש - קצת איטי, קצת זקן, אבל עדיין אוהב ומתענג על אותה הברוטליות. במהלך הקרב, אשמח לזרוק את הגרזן הקסום שלי על אויב אחד, להקפיא אותו במקום, בזמן שאתן אגרופים לאויב אחר. כשמד האנרגיה שלי יתרוקן, אקרא לגרזן שלי בחזרה כאילו הייתי ת'ור והוא היה מיולניר, אתן את המכה הסופית לאויבים שמולי, ואצפה בדמם הניגר מתערבב עם השלג שעל הקרקע. כעת, אפשר להמשיך במשימה החדשה.

   נראה שבשנים האחרונות אנחנו צופים בגיבורי הילדות שלנו מתבגרים. בין אם זה במשחקים, בטלוויזיה, או בקולנוע (חוץ מספיידרמן, הוא רק נהיה צעיר יותר עם השנים, ושלא נתחיל לדבר על דודה שלו), הדמויות שגדלנו עליהן מראות שלמרות הגיל, או הירידה בכושר, הן עדיין יכולות לכסח ומפתיעות בכושר ניצול המצבים שלהן. קרייטוס, למרות גילו והעובדה שהוא כבר לא ביוון העתיקה, ממשיך להראות שכוחו עדיין במותניו והוא ממשיך לגרום לאויביו (הרבים) לדמם למוות.

   GOD OF WAR (יח"צ , IGN)
   god of war (צילום: IGN)

   מסתמן שבמשחק החדש, מה שהשתנה הכי הרבה הוא מערכת הקרבות. כבר לא נילחם בצורת ה-Hack n' Slash האופיינית לסדרה, אלא יותר משהו מסגנון The Last of Us או אפילו Dark Souls. למרות זאת, זה עדיין מאוד רחוק משני המשחקים הנ"ל כי לפי האנשים באולפני סנטה מוניקה, המטרה היא להראות את בגרותו של קרייטוס. הוא כבר לא רץ ישירות אל הקרב, אלא נלחם בצורה יותר מחושבת. "אנשים רואים את זה כאילו זו איטיות סתמית, וזה דבר רע. כי ברגע שתתחילו לשחק, יש הרגשה שהאיטיות הזו מכוונת, והרבה יותר ממוקדת מטרה," אמר קורי ברלוג, במאי הקריאייטיב של God of War. קורי והצוות שלו ידעו שהשינוי הזה היה הכרחי, כי "כל מה שקרייטוס היה עד עכשיו היה בתור דמות לא מאוזנת, כמו ההאלק 24/7, אבל ללא ברוס באנר בכלל. עכשיו, הוא מבוגר יותר, ואיך זה מרגיש בשבילו? איך זה מרגיש להיות אב בגיל העמידה? כשאתה כבר בוגר ומנוסה, אתה מתחיל לחשוב בצורה הרבה יותר אסטרטגית".

   אותה אסטרטגיה היא מרכז הקרב במשחק החדש. זה לא אומר שאתם צריכים לראות את מכלול האויבים על המרקע, לתכנן בשביל כל אחד מהם אסטרטגיה אחרת ולחשב את מי תתקפו קודם ובאיזה סדר. עכשיו, לכל אויב יש מד אנרגיה מעליו, המציג לא רק את הבריאות, אלא גם את הרמה שלו. צבע הרמה ישתנה בהתאם להאם רמתם גבוהה או נמוכה מזו של קרייטוס. בנוסף, כדי להתמודד עם אותם אויבים, קרייטוס יצטרך לשנות את ארסנל הנשקים שלו, לזנוח את חרבות הכאוס המפורסמות מאחור, ולקחת איתו נשק חדש, המתאים יותר לעולם שבו הוא נמצא: ביד אחת - גרזן הלוויתן, שיכול להיזרק על אויבים ולהשאיר אותם קפואים, והכי מגניב - יכול להקרא חזרה אל קרייטוס ולגרור כמה שיותר אויבים יחד איתו. בזמן שהגרזן נעוץ באויב רנדומלי, קרייטוס משתמש בידיו החשופות, ומדגים שלא תמיד היה לו צורך בנשק בידיים כדי להראות עד כמה הוא אלים וחזק. עכשיו יהיה לו גם מגן נשלף שיתן לכם את האופציה לחסום מהלומות, לעשות קאונטרים על מנת להמם את אויביכם - ולקרוע אותם לגזרים.

   GOD OF WAR (יח"צ , IGN)
   god of war (צילום: IGN)

   בהרפתקה החדשה, קרייטוס כבר לא לבד. בנו, אטריוס, מצטרף אליו והופך להיות חלק משמעותי מהעלילה. למרות שהוא כל הזמן מושווה ל-אלי, הנערה המתבגרת מ-The Last of Us, בנו של קרייטוס (על אף שהוא עדיין טירון באמנות המלחמה) מעכב פחות ממנה ועוזר יותר. בלחיצת כפתור אפשר להורות לו לירות חיצים על אויבים, ואפילו שהקשת שלו עושה פחות נזק ממה שקרייטוס עצמו יכול היה לעשות, זו אסטרטגיה חדשה ושונה לחלוטין. השימוש בקשת עוזר להסיח את דעת האויבים, גם אם זה רק לכמה שניות - מה שנותן יתרון גדול בשדה הקרב.

   "ה-Hack n' Slash, כמו שהיה במשחקים הקודמים, היה מעין מצב של 'חיה את הרגע'", אמר ברלוג. "הפעם, קרייטוס כבר חיה שונה, בתוכו פועל אותו לב של God of War, אבל הפעם השחקנים יצטרכו לחשוב, ולשחק אחרת".

   מבחינה גרפית, God of War נראה פשוט נפלא. כשמשחקים אותו על פלייסטיישן 4 פרו, עם טלוויזיה בעלת 4K ו-HDR, מקבלים בדיוק את מה שרצו להראות בסטודיו סנטה מוניקה. הנוף, התאורה והצללים במשחק עוצרי נשימה, כשמטיילים בתוך יערות ונכנסים למערות ומקדשים. העבודה הרבה שהקדישו בסטודיו לגרפיקת המשחק ניכרת בכל פינה, והטקסטורות פשוט מדהימות. גם קרייטוס עצמו נראה מעולה; הזקן שלו הוא אחד מהכי מרשימים שראיתי עד כה במשחק מחשב - מאוד מפורט, ומרגיש שכל שערה נמצאת בדיוק במקום.

   GOD OF WAR (יח"צ , IGN)
   god of war (צילום: IGN)

   מצד שני, למשחק יש כיוון גרפי-אומנותי מאוד ברור. בנוסף לכך שהשינוי הגדול הוא בנקודת המבט לכזו שממוקמת הישר מעל הכתף (בניגוד לנקודה המרוחקת שהיתה במשחקים הקודמים) וכך הקרבות מרגישים אינטיימים וקרובים יותר, חשוב לציין שגם עיבוד העלילה לקח מעין אספקט קולנועי של צילום, שאני לא זוכר כמותו במשחקי מחשב. God of War מסופר כמו בטייק אחד ארוך שלא מפסיק לרגע, בלי "קאטים" ובלי עצירות. כך, שאפילו בדיאלוגים עצמם אין כמעט מעברים בין מצלמות. המשחק עוקב אחרי קרייטוס -כל- הזמן, ואנחנו בקושי משנים את נקודת המבט שמעל הכתף שלו.

   עולמו של God of War מאוד מפורט, ולמרות שנראה בתחילה כאילו המשחק לינארי ואנחנו עוברים במעין מסדרון ארוך ארוך, יש נקודות שבהן העולם נפתח, וניתן ואפילו רצוי לחקור אותו. כאן, ניתן לחפש אוצרות ופריטים שישמשו אותנו בהמשך המשחק, כמו גם כסף, בו נשתמש כדי לשפר את הנשק והשריון שלנו (בדומה ל-Assassin's Creed: Origins). בנקודות אחרות במהלך התקדמות המשחק, אטריוס יכוון אותנו, ויראה לנו שבעצם אנחנו (וקרייטוס) נמצאים על המסלול הלא נכון. אבל בסופו של דבר, המשחק מבהיר שאנחנו האבא, האחראי, המנוסה, היודע בדיוק לאן פנינו מועדות, גם אם הן לא על דרך המלך של מסלול העלילה הראשית. בתור משחק עם אלמנטי מחקר וגילוי, יהיו משימות צד שלא רק שיתנו לנו יותר נקודות ניסיון, אלא גם ילמדו אותנו על האויבים השונים בעולם המשחק והמיתולוגיות הרבות הנמצאות בו.

   לסיכום, אנחנו מתרגשים מאוד לקראת המשחק החדש של God of War, בייחוד בהתחשב בהיסטוריה של הדמות, בכמות הכיף וההנאה שבילינו עם המשחקים הקודמים בסדרה, וכמובן, רוצים כבר לראות את שלל היצורים המיתולוגיים שנוכל לפגוש (ולהרוג) לאורך דרכם הארוכה של קרייטוס ובנו אטריוס.